İstanbul Peyzaj

İstanbul Peyzaj

İnsanlar dünya üzerinde varlıklarını sürdürmeye başladıkları ilk günden beri yaşadıkları, barındıkları mekanların hem içini hem de dışını süsleme, güzelleştirme ve kendilerine uygun bir şekilde dizayn etme çabası içine girmişlerdir. Peki, ama neden bunca çaba? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Çünkü bulunduğumuz ortamlar ve özellikle yaşamımızı sürdürdüğümüz mekânlar hem iç hem de dış dekorasyonlarıyla psikolojimizi zaman zaman doğrudan kimi zaman ise dolaylı olarak olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedirler. Bu sebeptendir ki insanların bir kısmı bu durumun bilincinde olarak bir kısmı da farkında olmadan yaşam alanlarının dizayn ve dekorasyonuna yönelik büyük bir çaba sarf etmektedirler.

Zaman ilerledikçe, zevklerin ve modern dünya anlayışının değişimi ile birlikle bu güzelleştirme, süsleme çabası da muazzam bir gelişim ve değişime uğramıştır. Öyle ki artık insanlar bu işi başkalarına para karşılığı yaptırmaktadırlar. Bu durum da insan yaşamına mimarlık, peyzaj, iç dekorasyon, gibi pek çok farklı ve yeni sektör ve meslek dalları ortaya çıkmasına ortam hazırlamıştır. Bunlar arasında peyzajın ise önemi ve popülerliği gün geçtikçe muazzam bir gelişim ve artış göstermektedir.

Peyzaj Nedir?

Gelişim süreci Rönesans sonrasında hız kazanan peyzajın kelime anlamı manzara, görünümdür. Kelime olarak Fransızca kökenli olup sektör olarak gelişimine biz Türkler ve İngilizler de dâhil olmak üzere pek çok millet öncülük etmiştir. Peyzaj, doğal peyzaj ve kültürel peyzaj olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır.

Peyzajda amaç bir yeri bağımsız olarak farklılaştırmak, güzelleştirmek değil birçok farklı malzemeyi tabiata ve doğaya uygun bir görsellikle tasarlamaktır. Bu bağlamda peyzaj mimarlık içerisinde kendine yer bulabilirken, ressamların resmettiği doğa görünümlerine de peyzaj adı verilmektedir. Peyzajın uygulandığı alanlar gün geçtikçe artmış ve farklılaşmıştır. Bugün korulardan kaldırım kenarlarına, site bahçesinden okul bahçelerine kadar şehrin tüm noktalarına uygulanabilmektedir.

Peyzaj Mimarlığı

Her meslek arz talep çerçevesinde ortaya çıkmıştır. Peyzaj da buna paralel olarak kendine mimarlık alanında yer edinmiş durumdadır ve artık peyzaj mimarlığı bugün neredeyse tüm dünyada okullarda okutulan bir bölüm halini almıştır. Peyzaj mimarları peyzaj tasarımı yaparken görselliğin, doğayla uyumun yanı sıra peyzaj uygulanan alana yerleştirilen bitkilerin yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan sulama sistemlerini aynı zamanda ışıklandırma gibi ayrıntıları da tasarlama yükümlülüğündedir. Bu çerçevede okullarda bu alanda çalışacak şekilde eğitim alan mimar adaylarına asıl olarak bilim, sanat, mühendislik ve mimarlığı harmanlaya bilmenin incelikleri öğretilir. Çünkü peyzaj mimarlığı çok yönlü düşünebilme yeteneğine muhtaç bir meslek dalıdır.

İstanbul Peyzaj Firması

İstanbul peyzaj taleplerine Nk Peyzaj olarak çözümler üretmekteyiz. İstanbul peyzaj tasarımlarının uygulanabilirliği açısından biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Adeta İstanbul’un akciğeri görevini üstlenen ilçeler arasında yer alan Arnavutköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Silivri ve Çatalca el değmemiş dokusuyla dokunulmamış bir hayat sunmayı vadetmektedir İstanbullulara. Ayrıca el değmemiş bu araziler yeni inşaat arazisi arayan firmalarında iştahını kabartmaktadır.

Peyzaj firmaları arasından seçimimizi nasıl yapabiliriz?

Öncelikle bu firmaların ya da mimarların daha önce yapmış olduğu peyzaj tasarımlarını incelemeniz ve haklarında müşterilerin yorumlarını göz önünde bulundurmalısınız. Daha sonra da bu firmaların sizin ihtiyaç ve taleplerinize cevap verebilecek düzeyde olması, fiyat aralığının sizin bütçenize uyum sağlamasına dikkat edin. Seçiminizi bu kriterler doğrultusunda yapmanız olası bir mağduriyet yaşamanızı önleyecektir.

Nk Peyzaj olarak hizmet taleplerinize kurumsal bir anlayış ile çözüm üretmekteyiz.

Similar Posts

One Comment

  1. İstanbul peyzaj firması olarak yaptığımız arama sonrasında Nk Peyzaj firması ile karşılaştık. Kendileri ile yaptığımız profesyonel sözleşme sonrasında 500 metre kare villa bahçem için hazır çim, drenaj, otomatik sulama ve bitki dikim işlemleri yaptırdık. Sözleşmeye tam uyumlu olarak işin teslim edilmesi beni çok memnun etti. Kendilerini peyzaj ve bahçe düzenleme konularında tavsiye etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir