Gittiğiniz birçok yerde karşılaştığımız ancak çoğumuzun adını bilmediği su perdesi suyun yapay şelale gibi görünmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem artık çoğu iş yeri ve evlerde dekoratif bir öge olarak kullanılmaya başlamıştır.

Su perdesi nasıl yapılır?

Aslında basit bir dekoratif öge gibi görünen ancak yapımı çok zor bir sistemdir. Hem mekan içlerine hem de mekan dışlarına uygulanabilen bir sistemdir. Bu nedenle seçilen mekanın özelliklerine göre yapım süresinde uzayıp-kısalmalar olabilir. Önceleri sadece şeffaf cam ile yapılan sistem artık farklı dekoratif ürünlerle de yapılabilmektedir. Yapım aşamaları şöyledir:

  • Kullanılacak mekana ve karar verilen modele göre malzemelerin seçimi
  • Suyun yer aldığı havuzun tasarım süreci (Havuz için genişlik ve derinlik belirlenir, yapılan havuz kaynak işlemi ile sabitlenir, havuzu istenilen dekoratif özelliklere getirmek için taşlama işlemi ve zımparalama işlemleri yapılır, istenilen renge boyama işlemi yapılır ve alt havuz yerine yerleştirilerek sabitlenir. Su ile doldurulduktan bu aşama biter.)
  • Su perdesi için gerekli direkler dikilir (Direkler su yukarı hortum ile taşınırken daha şık görünmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Direklere hortumlar yerleştirilir ve kapakları kapatılarak hortumlar gizlenir.)
  • Su perdesi için perde yapım aşamasına geçilir. (Bu aşamada perdenin yapılacağı madde seçilir. İlk olarak direkler üzerinde delikler açılarak her şey yolunda mı diye kontrol edilir. Ardından taşlama, zımparalama ve boyama işlemleri gerçekleştirilir. Perde olacak malzeme istenilen ebatta hazırlanır ve yerleştirilir.)
  • Havuz içerisine suyun sürekli olarak akmasını sağlamak amacıyla akvaryum motoru yerleştirilir. Bu su yardımıyla hortumlara su verilir.

Sistemde eğer ki bir problem yoksa artık istediğiniz özelliklerde su perdesine sahipsiniz demektir.

Su perdesi yapımı ne kadar sürer?

Yapılacak mekana da bağlı olarak su perdesi yapım süresi değişiklik gösterir. İlk olarak yapılacak olan mekanda yer etüdü çalışmaları yapılarak uyumluluk ve ne gibi çalışmalar yapılacağı belirlenir. Ardından havuz genişliklerinin belirlenmesi ve havuzun yapılmasıyla işlem devam eder. Havuz yapımı tamamlandıktan sonra geriye çok az işlem kalacaktır.

Sizde firmamız Nk Peyzaj iletişime geçerek kısa süre içerisinde su perdesi sahibi olabilirsiniz.