Travers ve Dekoratif Taşlar

Travers ve Dekoratif Taşlar; Zemin ve yüzey döşemelerinde çeşitli dekoratif taşlar bulunmaktadır. Bunlar hem fonksiyonel açıdan farklı işlevlere hizmet ederken, aynı zamanda görsel bir tasarım oluşturmaktadır. Bahçelerde, parklarda, mekan içlerinde, sitelerin açık alanlarında ve pek çok mekanda uygulanabilen taş uygulamalara ek başka seçenekler de mevcuttur. NK PEYZAJ olarak, tüm zemin ve yüzey döşemelerinde hizmetinizdeyiz.

Travers Nedir?

Traversler; aslen demir yolları döşemesinde kullanılmak amacıyla üretilirler. Kullanılan ana malzeme meşe ağacı olmakla birlikte bu ağacın içine enjekte edilen kreozot ile travers meydana getirilmiş olur. Ayrıca ahşap traverslerin yanı-sıra beton ve demirden imal edilmiş traversler de bulunmaktadır. Ahşap traversler; bahçelerde uygulanabildiği gibi mobilyalarda da sıkça kullanılmaktadır.

Travers Taşlar ve Çeşitleri

Ahşap Traversler

Bahçe ve peyzaj işlerinde yaygın bir kullanım alanı bulan ahşap traversler; dış etkenlere son derece dayanıklı olarak üretilmektedir. Bahçelerin yeşil ağırlıklı renk skalasına uyum sağlamalarının yanı sıra, parklarda da vazgeçilmez bir dekoratif unsur haline gelmiştir. Uygulama şekli bakımından da son derece kolaydır. Bir yüzeye uygulandıktan sonra tekrar sökülüp, farklı mekanlara uygulanma imkanı vermektedir. Montajlama ve taşınabilme aşamalarında verdiği kolaylık sayesinde; bahçe düzenleme hizmetlerinde rağbet gören bir sistem olarak yerini almıştır.

Ahşap traversler, bahçe ve park alanlarında özellikle kademeli kısımlarda kullanılarak çevre dekorasyonu tamamlayıcı bir nitelik taşımaktadır. Kot farkı bulunan bölgelerde şık bir geçiş sunmasıyla, dekorasyonun önemli bir parçasını temsil etmektedir.

Travers Kullanım Alanları

Traversler kolay kurulum ve şık tasarımları sayesinde pek çok ihtiyaç duyulan mekanda kullanım alanı bulmuştur. Traverslerin sıklıkla kullanıldığı mekan ve kısımlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Bahçe ve Parklarda
 • İç mekanlarda
 • Zeminlerde
 • Duvarlarda
 • Merdivenlerde
 • Bahçelerin kot farklı bulunan kısımlarında

Traversler kolay bir uygulama şansı vermesinin yanı sıra, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. NK PEYZAJ alanında uzman ekip ve kaliteli malzemelerden oluşan ekipmanlarıyla bu işlemi eksiksiz bir şekilde yerine getirmektedir.

Dekoratif Taşlar ve Uygulama Seçenekleri

Dekoratif taşlar genellikle duvarlarda ve diğer dar yüzeylerde kullanılmak üzere doğal taşlardan üretilmektedir. Uygulanan mekana hoş bir görsellik kazandırması bakımından tercih edilmektedir. Dekoratif taşlar, belli kalıplar halinde; kimi zaman düz kenarlı kimi zaman eğrisel olarak şekillendirilir. Hazırlanan bu taş bloklar uygulanan yüzeye doğal bir görünüm kazandırır.

Dekoratif Taşlar ve Çeşitleri

NK PEYZAJ olarak dekoratif taş uygulamaları kapsamında, farklı tasarımlar sunmaktayız. Bu tasarımlar kişinin iç dünyasıyla ve çevre dekorasyonuyla en uyumlu şekilde meydana getirilmektedir. Mekanınıza en şık tasarımın uygulanması ve tüm işlemlerin uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca bütçenizi sarsmayacak fiyat seçenekleriyle de hizmetten memnun kalacağınızı garanti etmekteyiz.

Doğal Taş Görünümlü Duvar Kaplama

Doğal taş görünümlü duvar panelleri, uygulanan yüzeye ihtişamlı bir görünüm kazandırır. Mekana, elegan ve estetik görünümleriyle doğadan bir yansıma olarak hareket getirirler. Pek çok bahçe duvarında tercih edilen bu kaplama türü firmamız tarafından son derece profesyonel bir şekilde uygulanmaktadır.

Kullanılacak malzemenin, yanmaz ve su geçirmez bir yapıya sahip olması oldukça önemlidir. Ayrıca montaj kalitesi de işlemin yüksek bir performans göstermesine katkı sağlayacaktır. Doğal bir görünüm verilen duvarlar, mekanın havasını tümüyle değiştirmekte, kaliteli bir mimari ve sanatsal bir bakış açısı sunmaktadır. Doğal görünümlü taş kaplamalar kolay bir temizlik işlemine imkan verirler. Ayrıca su ve nemden etkilenmeyen bir yapıda olmaları da, uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır. Hemen hemen her ölçüde hazırlanıp, uygulanabilir. Uzun süre zarar görmemesi açısından dayanıklı olarak üretilmektedirler. Sentetik boyalar yerine doğal taş tozları kullanılması, sağlık açısından bir avantaj sunarken doğal bir görünüme sahip olmalarını sağlamaktadır. Rustik bir görünüm kazandıracak doğal taş uygulamaları için firmamızla iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

Bahçe Düzenlemede Dekoratif Taşlar

Bahçe düzenleme ve peyzaj hizmetlerinin vazgeçilmez unsurlarından biri, egzotik görünümleriyle dekoratif taş uygulamalarıdır. Bahçe duvarlarında yüzey kaplaması olarak uygulanabilmesinin yanı sıra, zeminde de sıklıkla uygulanan ve hoş bir görünüş kazandıran çeşitleri de mevcuttur. Bahçe düzenlemesinde uygulanan dekoratif taşlara örnek vermek gerekirse;

 • Kilit Parke Taşları
 • Bordür Taşlar
 • Oluk Taşları
 • Şev Taşları
 • Çim Taşları
 • Ağaç Dibi Süsleme Taşları
 • Dekoratif Parke Taşları
 • Çiçeklik ve Saksı Taşları

olarak sıralayabiliriz. Bahçedeki tüm dekoratif unsurlar (zemin, çim, bitkiler, süs havuzları, duvarlar, merdivenler, geçiş unsurları vb.) birbiriyle hem bir uyum içinde olmalı hem de bir kontrast sağlayarak gözü dinlendirmelidir. Sürekli tekrar eden renk ve tasarımlar gözü yoran bir özelliğe sahiptir. Ayrıca hangi renk tonu ağılıkta olursa olsun durağan bir görüntüye sebep olurlar. İşte, dekoratif taşlar tam da bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik kullanılmaktadır. Yürüme alanlarıyla yeşillik bölgelerin geçiş kısımlarını hoş bir kontur aracılığıyla ayırmak mümkün. Çiçeklendirme yapılmış kısımları, göze hitap eden bir dekorasyonla belirlemek de hoş bir tasarım oluşturacaktır. Çiçek ve ağaç diplerine de hareket kazandırmak için dekoratif taş seçenekleri kullanılabilir.

NK PEYZAJ bahçenizin dekorasyonunda eşsiz bir tasarım arzu edenler için farklı seçenekler sunuyor. Ayrıca bahçenize verilecek dizaynın evin dış cephesiyle de bir ahenk içinde olması gerektiğini biliyoruz. Tüm çalışmalarımızı bu ince detayları göz ardı etmeden yerine getirmekteyiz. Bahçenize yaptığımız tüm dokunuşların sonucunda müşteri memnuniyeti ana ilkemiz olmaktadır. Dekoratif taş uygulamaları ve çok daha fazlası için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir