Zaman Ayarlı Sulama

Zaman Ayarlı Sulama; Tüm bitki türlerinin, çimlerin ve ağaçların sulanmasında en dikkat edilmesi gereken nokta, doğru zaman aralıklarında ve yeterli miktarlarda sulama yapılmasıdır. Manuel sulama sistemlerinde bu maddelerin yerine getirilmesi her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu durum ekinlerin verimsiz olmasına, bitkilerin fazla su sebebiyle çürümesine, köklerinin yanmasına ya da tam tersi bir şekilde az su sebebiyle kurumasına sebep olabilmektedir.

Hızlı ve karmaşık şehir hayatı içinde doğanın bir yansıması olarak faydalandığınız bahçeleriniz, hobi amaçlı ekin alanlarınız, tarlalarınız ve her türlü çimlendirilmiş alanlarınızın düzenli ve en doğru hesaplarla sulanması emek gerektiren bir iş. Bazen bu karmaşa içinde bahçenize ayıracak zaman bulamadığınız olacaktır. İşte tam bu noktada, yeni teknolojik sistemler işinizi kolaylaştıracak ve bahçenizin sürekli zengin bitki topluluklarına sahip olmasını sağlayacak.

Su Zamanlayıcısı Nedir?

Otomatik sulama sistemlerinin beyni olarak kabul edilen zamanlayıcılar, sizin belirlediğiniz gün ve saatlerde sulama işlemini devreye sokarak iş yükünü üstünüzden alırlar. Tüm peyzaj alanlarının doğru zamanda ve doğru miktarlarda sulanmasına olanak tanıyan bu sistem, gün geçtikçe daha çok kullanım alanı buluyor. Su zamanlayıcı üniteler çalışma şekillerine göre iki farklı grupta incelenebilir:

  • Pilli Zamanlayıcılar
  • Elektrikli Zamanlayıcılar

Ayrıca fonksiyonel yapısı baz alındığında da farklı çeşitleri karşımıza çıkmaktadır:

  • Yağmur Sensörlü Zamanlayıcılar
  • Dijital Sulama Zamanlayıcılar
  • Bilgisayarlı Zamanlayıcılar

Yağmur Sensörlü Zamanlayıcılar

Zaman ayarlı sulama sistemlerinde amaç; belirli zamanlarda ve doğru miktarlarda sulama yapılmasıdır. Fakat bazı tabi olaylar bahçenizin gereğinden fazla su almasına sebep olabilir. İşte bunun önüne geçmekte faydalı olacak ürünlerden biri, yağmur sensörlü zamanlayıcılardır. Sulama zamanı geldiğinde otomatik olarak işlem başlatılır. Fakat aynı zamanda yağmur yağıyorsa, işlem kendiliğinden durdurulur. Yağmur bittiğinde tekrar ayarlanmış zamanda sulama işlemine devam ederek bahçenize en verimli sulama imkanını sağlamaktadır.

Dijital Sulama Zamanlayıcılar

Diğer sulama zamanlayıcılarda olduğu gibi; dijital sulama sitemlerinde de işlem belirlenen zaman aralıklarında otomatik olarak başlatılır. Bu sistemde kolaylık sağlayan unsur, dijital ayarlama ekranıdır. Bu ekranda sulamanın yapılacağı gün ve saat belirlenirken aynı zamanda sulamanın süresi de belirlenebilmektedir.

Bilgisayarlı Zamanlayıcılar

Zamanlayıcı çeşitleri arasında en gelişmiş model olarak karşımıza çıkan bilgisayarlı zamanlayıcılar, geniş bir ekran vasıtasıyla kullanılmaktadır. Büyük alanların sulanmasında çokça tercih edilmektedir. Ayrıca; orta büyüklükte iki bahçenin sulanmasına imkan vermektedir. Pil seviye göstergesi sayesinde sistemi kontrol altında tutmanıza olanak sağlar. Ayrı alanların farklı ayarlarda  sulanmasına imkanı vermesi yönünden oldukça ileri teknolojik bir sistemdir.

NK PEYZAJ Zaman Ayarlı Sulama Sistemleri

Firmamız bahçe hizmetleri arasında; sulama sistemleri de yerini almaktadır. Bunlar arasında en çok uygulanan ve kullanıcının işini kolaylaştıran zaman ayarlı bir sistemin kurulması olacaktır. Bahçenizin sulanması işleminde otomatik işleyen bu süreç sizi külfetten kurtaracak; aynı zamanda su tasarrufu sağlayarak bütçenize katkı sağlayacaktır. Zaman ayarlı sulama sistemi için firmamız yetkilileriyle iletişime geçiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir