Rulo Çim Ve Uygulamaları

Rulo çimler,bahçe düzenleme hizmetinin en önemli kolunu oluşturmaktadır. Hazır bir kurulum sağlayan rulo çimler, gün geçtikçe daha çok rağbet gören ürünler arasında yerini alıyor. Bahçenizi çimlendirmek için tohumlama yöntemi de mevcut. Fakat rulo çimler uygulanması bakımından daha hızlı olması dolayısıyla tercih sebebi olmaktadır.

Rulo çimler bahçenizi bir anda yeşil bir alana dönüştürür. Fakat bu işlemin son aşamasını teşkil ediyor. Öncesinde çok dikkatle atılması gereken bazı adımlar mevcut. Detaylara geçmeden önce belirtmek gerekir ki; bu uygulama son derece profesyonel bir firma tarafından gerçekleştirilmelidir. Zira, işlemin her aşaması ayrı bir titizlik gerektiriyor. Bunun en başında, çimlerin rulo haline gelmeden önce yetiştirileceği tarla gelmekte. Bakımlı ve temiz bir alanda yetiştirilen çimler, bahçenizde böceklenme gibi sorunlara yol açmayacaktır. Ayrıca uygulanacak mekana en uygun çim ruloları tercih edilmeli. Bu sebeple işinde uzman bir ekiple çalışmak, sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Rulo Çim ve Özellikleri Nedir?

Rulo çimler en basit anlamıyla; yetiştirilmiş çimlerin rulolar halinde başka bir mekana uygulamaya uygun bir şekle dönüştürülmesidir. Bu aşamada en uygun tarlalar kullanılmakta ve bahçenize uygulanmadan önce tüm böceklerden ve zararlı maddelerden arındırılmaktadır. Uygulama sonrasında su ve bakım ihtiyacı daha az olması da rulo çim uygulamasının tercih edilme sebeplerinden biri. Ayrıca bir alanın çimlendirilmesinde en hızlı ve en ekonomik yol olarak dikkat çekiyor.

Bahçenizde her türlü aktivitenin yapılmasına olanak tanıyan rulo çimler, basmaya karşı dayanaklılık göstermektedir. Güçlü kök yapısına sahip olması, diğer çimlendirme yöntemlerine göre daha uzun süre canlı kalmalarını sağlar. Ayrıca kirli havayı filtreleme özelliği sayesinde bol oksijenli bir atmosfer oluşturacaktır. En geniş mekanlarda da homojen bir uygulama sağlayan rulo çimlerin bir diğer avantajı da hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasıdır.

Hazır kalıp rulo çimler yılın her zamanı uygulanabilme özelliği göstermektedir.

Rulo Çim Uygulaması

Rulo çimler bahçenize uygulanmadan önce gerekli bir takım aşamalardan geçmektedir. Öncelikle düzeltilmiş ve temizlenmiş bir tarlaya çim tohumları ekilir. Çimler uzayınca gerekli bakımlar yapılarak belli ölçülerde biçilir. Artık başka bir mekana ekilmeye hazır hale gelen çimler uygun aletler yardımıyla, kalıplar halinde sökülür. Sökülen kalıplardan çim ruloları oluşturulur. Bütün bu işlemler bahçenize yapılacak işlemlerden bir adım öncesini temsil etmektedir. Fakat rulo çim uygulaması yaptıracağınız zaman bahçenizin de bu işleme hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Rulo çim kalıplarının bahçenize uygulanabilmesi için öncelikle yüzey düz ve temiz bir hale getirilir. İşlemin sağlıklı yapılabilmesi için her türlü atıktan arındırılması ve eğri alanların düzleştirilmesi önemlidir. Zemin temizliği yapıldıktan sonra hazır kalıplar düzgün bir şekilde yüzeye yerleştirilir. Bundan sonraki aşama çimlerin sulanması ve periyodik olarak bakımının yapılmasıdır. Sağlıklı bir bahçe zeminine sahip olmak için gerekli dokunuşların bir aşaması da bakım işlemidir. Firmamız, bahçenize uyguladığı rulo çimlerin gerekli zaman aralıklarında bakımını yaparak, bahçenizin sorunsuz bir yaşam alanı olmasına katkı sağlamaktadır.

Rulo çim uygulamasında gerekli sistemlerden biri de drenaj uygulamasıdır. Ayrıca zeminin gübreleme işlemi ile zenginleştirilmesi de gerekmektedir.

Rulo Çim Seçimi

Daha önce de belirttiğimiz üzere bahçenize uygulanacak rulo çimin seçimi de çok önemlidir. Bahçenizde zamanla yabani ot oluşumu ve böceklenme gibi sorunlarla karşılaşmamak için elverişli tarlalarda yetiştirilen rulo çimleri tercih etmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca tarlalardan sökülerek rulolar haline getirilmiş çimlerini uygulanacak alana taşınması aşaması da önem arz etmektedir. Canlılığını yitirmemesi için en geç bir gün içerisinde işlem tamamlanmalıdır. Suya ve bakıma ihtiyaç duyan bu canlılar, söküldükten sonra ne kısa sürede uygulanmadığı takdirde canlılığını ve verimliliğini yitirecektir. Eğer uzak bir mekana nakil edilmesi gerekiyorsa, soğutucu mekanizmalar sayesinde daha uzun süre canlı kalması sağlanabilir.

Rulo Çim Uygulaması Sonrasında Yapılacaklar

Bahsedilen tüm aşamalardan sonra rulo çimler hemen sulanmalıdır. Böylece serildikleri bölgeye uyum sağlama aşaması hızlanacaktır. Hazır kalıp çimlerin köklerinin hava almaması için sıkıştırılma işlemi uygulanır. Bu sırada boşluk kalan kısımlar toprakla doldurulur. En son üzerinden silindirle geçilmesi boşlukların tamamen kapanmasını sağlayacaktır.

Bundan sonra iki hafta kadar üzerine basılmaması gerekmektedir. Çimin toprağa tutunma sürecinde bu oldukça önemli bir tedbir. Bu süreci de atlattıktan sonra belli aralıklarda bakımının yapılması ve temizlenmesi yeterli olacaktır. Bu adımlar doğru bir şekilde atıldığı takdirde hazır çimler uzun ömürlü bir grafik sunarlar. Mantar gibi toprak hastalıklarına karşı da oldukça dirençlidir.

Bahçenize serilen hazır kalıp rulo çimlerin bakım aşamasında uygulanacak bazı işlemler şu şekilde olmaktadır:

  • Çimlerin belli aralıklarda biçilmesi
  • Silindirleme işlemi ile boşlukların kapatılması
  • Gübreleme yapılarak zenginleştirilmesi
  • Havalandırma yöntemiyle canlandırılması
  • Gerektiğinde ilaçlanarak böceklenme probleminin ortadan kaldırılması

NK PEYZAJ bahçe düzenleme ve peyzaj hizmetleri arasında bahçenizin çimlendirilmesi hizmeti de yer almaktadır. Profesyonel bir ekip tarafından en verimli tarlalarda, tüm zararlı maddelerden arındırılmış olarak yetiştirilen rulo çimler bahçenize uygulanmaktadır. Bu uygulama sürecinde gerekli tüm aşamalar eksiksiz olarak yerine getirilecektir. Ayrıca işlem sonunda ekibimiz sizi bilgilendirecek ve gerekli aralıklarda bakım hizmeti vererek üst düzey bir performans almanızı sağlayacaktır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir