Bahçe Bakım Uygulaması

Bahçe Bakım Uygulaması; Betonarme, ahşap, demir ve çelik konstrüksiyonlarla donatılmış metropollerde ve bina topluluklarını barındıran site oluşumlarında en dikkate değer yerler; park, bahçe ve canlı organizmalarla stilize edilmiş alanlardır. Bu stilizasyon, doğanın minimal bir parçasıdır. Fakat bireylere ve toplumlara maksimum bir düzeyde enerji sağlar. Bu yüzden, itinayla üzerine düşülmesi gereken bir olgu olarak ele alınmalı ve ihtiyatlı bir yaklaşım sergilenmelidir.

Boyutları ne olursa olsun, herkesin tahayyül ettiği bir bahçe dekorasyonu vardır. Bunlar; amatör ya da profesyonel yollarla hayata geçirilmeye çalışılır. Fakat bu aşama güçlü bir form planlaması ve uygulama sürecine ihtiyaç duyar. NK PEYZAJ bahçenizin ilk dokunuşundan, yeniden imar edilmesi ve formel dokusunun iyileştirilmesi yönünde tüm faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

Bahçe Bakım Hizmetleri

Bahçe bakımı, Sürekli bir değişim ve gelişim gösteren teknolojik unsurlar, sektörel bağlamda yeni hizmet ağlarının oluşumuna imkan tanımaktadır. Bunlardan bir kısmı ekstrem olarak kabul edilse de, bir kısmı doğal ihtiyaçlara çok iyi cevap verebilecek nitelikte olmaktadır.

Bahçe Bakım Hizmet Seçenekleri

Bahçelerin profesyonel bir bakıma tabi tutulmasına olanak tanıyan bu hizmet; tam da nokta atışı bir uygulama olarak göze çarpıyor. Bunun en büyük sebebi, farklı sistemlerin üretiminden kaynaklanmaktadır. Yeni sistemler kullanıcıların iş gücünü yarı yarıya düşürürken, kurulum aşamasında uzman bir firmaya ihtiyaç duyar. Ayrıca bu alanların zemin altı ve zemin üstü mekanizmalarından, bitki örtüsü ve dekoratif unsurlarına kadar ayrı uygulama gerektirdiği muhakkak…

Zemin altına döşenen drenaj sistemi, otomatik sulama sistemleri, çimlendirme uygulamaları, ağaç, bitki ve havuz bakımına kadar her dokunun kendi ait bir bilgi birikimi ve deneyime ihtiyacı vardır. Bu hizmet kapsamında yer alan ana öğeler şu başlıklar altında toplanabilir:

 • Bitki Temini ve Satışı
 • Çim Biçme ve Bakım
 • Gübreleme
 • Sulama / Sulama Sistemlerinin Bakımı
 • Bahçe Çit Bakımı
 • İlaçlama
 • Ağaç Budama
 • Drenaj Yapımı
 • Süs Havuzu Bakımı
 • Dekoratif Öğelerin Yenilenmesi
 • Genel ve Detaylı Temizlik

Bahçe Bakım Faaliyetleri Nasıl Uygulanır?

Öncelikle bakım ve temizlik ihtiyacı olan alanlar belirlenmelidir. Yapılacak işlemler; zeminin, bitki ve yeşil alan varlığının, ayrıca dekoratif unsurların niteliğine göre planlanır. Oluşturulan ihtiyaç listesine uygun ekip ve malzemeler temin edilir. Bu yüzden donanımlı bir firmadan yardım almanız faydalı olacaktır.

 1. Çimlendirilmiş alanlar sıklıkla biçme ve yabancı maddelerden temizlenme gibi işlemleri gerekli kılar. Ayrıca bitki örtüsünün sulanması işlemi de bakım hizmetleri dahilinde yer almaktadır. Çimler tırmık ve benzeri aletlerle, üzerindeki atıklardan arındırılmalı. Sunî ve organik gübrelerle besin takviyesi yapılarak, canlı bir zemin sağlanmalıdır. .
 2. Bunlara ek olarak; meyve ve süs ağaçlarının uygun mevsimlerde budanması verimliliği arttıracaktır. Budama işlemi yapılırken uygun dalların kesilmesi gerekir. Kesim işlemi sırasında kullanılan aletlerin keskin olması da önem teşkil eder. Budama yapılırken; tomurcuklara zarar vermeden, alt sürgünler ve dikey konumda uzayan dallar hedef alınmalıdır.
 3. Yine, tüm bitkilerin çevresi yabani otlardan temizlenerek köklerinin beslenmesi yolunda yapılan işlemler de, bahçenin ihtiyaç duyduğu bakım öğeleri bünyesinde yer alır. Bitki ve toprak bakımı, gübreleme ile karakterize bir eylemdir.
 4. Canlı organizmanın sağlıklı ve verimli bir ömür sürmesine olanak sağlayan bu gibi uygulamalar dışında; süs havuzlarının da aylık ve yıllık periyotlarda bazı müdahaleler gerektiği unutulmamalıdır. Havuzların fıskiye sistemleri ve yeşil alanların sulanması göreviyle kurulmuş tüm sistemler, belli aralıklarla güncellenmelidir.
 5. Açık alanların sınırlarını hoş bir geçiş unsuru niteliğinde belirleyen çitler, zamanla yıpranabilmektedir. Kısmî müdahalelerle bu mekanizmanın da yenilenmesi sağlanabilir.
 6. Kış aylarında toprak alanlar çapalanarak mikroplardan temizlenir. Böylece baharda dinlenmiş ve verimli bir zemin elde edilmiş olacaktır.
 7. Tüm araziler ve açık alanlar görünen ve görünmeyen zararlı bakteri ve parazitlerin istilasına maruz kalabilir. Bu yüzden dönemsel olarak ilaçlama yapılmalıdır. Bu; tüm florayı hastalıklardan koruyacak en etkili çözüm olacaktır. Burada dikkate alınması gereken; bölgesel bir ilaçlamanın, sorunun tekrarlamasına neden olacağıdır. Bu yüzden genel ve mümkünse çevre yapıları da dahil eden bir uygulama yapılması elzemdir.
 8. Sert zeminlerin yapısında, yıpranma ve bozulmalar ya da zamanla renk kayıpları yaşanabilir. Bu yüzeylere de gerekli dokunuşlar yapılarak, eski işlevlerine kavuşturulmaktadır. Genellikle üslûplaştırılmış bahçe zeminleri, sadece yürüme ve alanları bağlama görevi görmezler. Aynı zamanda bütünsel tasarımın tamamlayıcı unsurları olarak göze çarparlar.

NK PEYZAJ Bahçe Bakım Uygulaması

NK PEYZAJ, bahçenizin ihtiyacı olan tüm materyalleri temin ederken; eskiyen, yıpranan, canlılığını yitiren mekanizmaların güncellemesini de gerçekleştirmektedir. Bahçenizin yeşil örtüsüne ihtiyacı olan hizmeti, uzman ekibiyle yerine getirir. Sıfırdan bir bahçe tasarımından; haftalık, aylık ve yıllık bakımına kadar her aşamada yetkin bir şirket olma özelliği taşıyan NK PEYZAJ, hizmet politikası bazı değişmez unsurlar yer almaktadır;

 • Güvenli ve kaliteli hizmet
 • Eğitimli personel
 • Memnuniyet garantisi
 • Üstün kalitede malzeme ve ekipman
 • Periyodik bakım hizmetleri

NK PEYZAJ Bahçe bakım hizmetleri kapsamında her türlü donanıma sahiptir. Daha elit ve şık alanlara sahip olmak, bu alanları olabildiğince temiz ve canlı tutmak için, bizleri arayarak uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir