Drenaj Yapımı – Uygulaması

Drenaj işlemi arazide bulunan fazla suyu drenaj kanalları sayesinde su toplama kanallarına aktarılması işlemidir. Bu işlem, çim ekilmesinde bina yapımında ve daha birçok arazi üstüne yapacağınız uygulamalarda yapılması gereken önemli bir işlemdir.  Eğer bu işlem yapılmazsa doğal yollardan ya da yüzeyde oluşan fazla su birikintisi arazinizde yapacağınız her şeyi olumsuz yönde etkiler.

Drenajın Yapılma Amacı Nedir?

Arazide fazla sudan oluşabilecek zararları engellemek amacı ile yapılır. Örneğin arazinize çim ekmek istiyorsunuz ve drenaj işlemini yapmadınız. Arazinizin yağmur ve kar gibi doğa olaylarından sonra oluşacak göllenme sonucu fazla su ile göllendiğini görürsünüz ve bu saatten sonra yapacak bir şey olmadığını fark etmeniz uzun sürmeyecektir. Oysaki çim ekmeden önce arazinize drenaj işlemini uygulasaydınız bu gibi doğa olaylarından ötürü mağdur olmazdınız ve toprakta biriken ve toprağa emilen fazla suyu drenaj kanalları sayesinde arazinizden uzaklaştırabilirdiniz.

Fazla sulama toprağınızda yetişecek bütün ürünleri olumsuz etkileyebilir. Bu yazıda örnek olarak çim örneğini verildi bunun gibi bazı meyve ağaçları da fazla su istemez ve fala sulamadan ötürü istenilen verimi veremez ve hatta çürüyebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için arazinin de yapısına bağlı olarak drenaj işlemi yapılması her zaman önerilir.

Drenaj Nasıl Yapılır?

Artık yavaş yavaş drenaj işlemini uygulamaya olumlu bakmaya başladınız ama kafanızda birtakım sorular oluştu. Drenaj işlemi nasıl yapılır? Drenaj işlemi için nerelere başvurabilirim? Öncelikle drenaj işleminiz için İstanbul’da bulunan NK peyzaj firmamıza na uğrayabilir ve drenaj ile ilgili tüm merak ettiklerinizi sorup öğrenebilirsiniz. Nasıl yapıldığından kısaca bahsetmek gerekirse iki çeşit drenaj uygulaması vardır. Birisi yüzey drenajı bir diğeri ise yeraltı drenajı. Yüzey drenajı yer altı drenajına göre daha kolay uygulanır ve maliyeti daha azdır. Yeraltı drenajı daha fazla ekipmana ihtiyaç duyar ve işini bilen kişiler tarafından yapılması çok önemlidir.

Nk peyzaj firmamız bu alanda deneyimli ve işinin ehli ustalardan oluşmaktadır.

Yüzey Drenajı Yapımı

                Yüzey drenajı araziye verilen eğim sayesinde fazla suyu araziden uzaklaştırır. Ev bahçelerinde caddeye ve kanallara doğru %1 oranında eğim vererek yüzey drenajı oluşturulur ve fazla su bu şekilde uzaklaştırılır. Futbol sahası, beyzbol sahası gibi büyük alanlarında da yüzey drenajı %1-2 oranında sağlanan bir eğimle su fazla uzaklaştırılır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir