Damla Sulama Sistemleri

Damla Sulama Sistemi bir akıllı sulama sistemi olarak da adlandırılabilir. Suyu belli bölgelere, belli oranlarda aktarılmasını sağlaması bakımından tercih sebebi olmaktadır. Daha çok tarım alanlarının sürekli ve düzenli sulamasında kullanılmak amacıyla geliştirilmiş bir yöntem. Ancak bahçenizdeki bitki ekilmiş alanların sulanmasında da tercih edebilirsiniz. Yöntemin uygulanması ve kullanımı basit olmakla birlikte aynı zamanda ekonomik bir sulama yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle tarım arazilerinde büyün alanların sulanması zahmetli ve bazen de pahalı bir iş olabiliyor. Damla sulama sistemiyle bu alanların sulanma sürecinde sarf-edilen enerji ve su tüketimi yarı yarıya azalma göstermektedir. Damla sulama sistemlerinin kullanıcıya sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Su ve enerji tasarrufu sağlaması
  • Suyun belirlenen miktarlarda bitki köklerine verilmesi
  • Fazla ya da eksik sulama sorunu ile bitkilerin zarar görmesini engellemesi
  • Yabani otların gelişimini durdurması
  • Bitki köklerinin aşırı büyümesini engellemesi
  • Su ile gübreleme yönteminin uygulanabilmesi
  • Nemi engelleyen bu sistemle olası bitki hastalıklarının önüne geçilmesi

Tüm bu sebepler dolayısıyla son yıllarda sıkça kullanılan bu yöntem, aynı zamanda toprağın hava almasını sağlar. Bahçenizdeki ağaç ve bitki toplulukları ya da çim kaplı zemininizi bu sistemle sulamanız mümkün. Damla sulama sistemi bahçelere ve tarlalara iki farklı şekilde uygulanabilmektedir.

  • Ana kangal borunun toprak yüzeyine yerleştirilmesiyle,
  • Ana kangal borunun zeminin hemen alt kısmına yerleştirilmesiyle,

istenilen bölgelere damlama yöntemi uygulanmaktadır. Sistemin asıl amacı; bitkilerin eşit miktarda ve arıtılmış su miktarına kavuşmasıdır.

Toprak Yüzeyine Uygulanan Damla Sulama Sistemi

Toprak yüzeyine yerleştirilen boru vasıtasıyla yapılan damla sulama sisteminde, olası bir arızanın hemen fark-edilmesi mümkün olmaktadır. Böylece süreç herhangi bir aksamaya maruz kalmadan sorun halledilmekte ve sistemin işleyişi devam etmektedir. Ayrıca toprak yüzeyine yerleştirilmesi, zemin altına yapılan döşeme işleminden daha ekonomik ve daha hızlı olmaktadır. Fakat hava koşullarından etkilenmesi bakımından da riskli olabilmektedir. Bu sebeple kaliteli malzemeler kullanılarak sistemin uzun ömürlü hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı-sıra yüzeydeki borunun hava şartlarından etkilenmesi de hesaba katılmalıdır. Boru içinde bekleyen suyun aşırı ısında ve aşırı soğuma gibi etkenlere maruz kalmaması için de yine kullanılacak malzeme önem arz etmektedir.

Zemin Altına Uygulanan Damla Sulama Sistemi

Bu sistemin bahçenize uygulanması için öncelikle belirlenen bölgelerin kazılması gerekmektedir. Kazılan bölgelere yerleştirilen borular, dış etkenlerden en az düzeyde etkilenecektir. Sistemin avantajlarından biri, toprak altına yerleştirilen boru içinde kalan suyun ortalama bir sıcaklıkta kalabilmesi olacaktır. Sıcak ve soğuk gibi hava koşullarından fazla etkilenmemesi sulama işleminde verimin yüksek olmasını sağlayacaktır. Tabi ki boruların hangi nispette derine gömüleceği de önemlidir. Bu sistemin uygulanmasında diğer önemli nokta; işi bilen bir ekiple ve uygun makinalarla gerçekleştirilmesidir. Ayrıca belirli aralıklarla kontrol ve bakımının yapılması da önem teşkil etmektedir.

Damla Sulama Sistemi Kurulumu

NK PEYZAJ uzman ekibiyle hobi bahçenize ya da daha büyük alanlara damla sulama sistemi kurulumunu başarıyla yapmaktadır. Ayrıca kurulum sonrası belli aralıklarda bakım hizmeti vererek, sistemin sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlamaktadır. Burada asıl amaç, sulama işlemine harcanan zamanın en aza indirgenmesi ve en doğru sulama miktarının otomatik olarak belirlenmesidir. Damla sulama sistemlerinden faydalanmak için firmamız yetkilileriyle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sistemin kurulum öncesinde uygulanacak mekanın analizi yapılmalıdır. Gerekli malzemeler tedarik edilerek, uygun iş makinalarıyla montaj işlemine başlanmalıdır. Sistemden en yüksek performansı elde edebilmek için kullanılacak malzemelerin kaliteli olması çok önemli. Kalitesiz ve sıradan malzemelerle yapılan tüm sistemlerde alınan verim düşük olmakta ve sistemin ömrü kısalmaktadır. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için işi bilen bir şirketle çalışmanız yerinde olacaktır.

NK PEYZAJ olarak uyguladığımız tüm işlemlerin ardından bakım hizmeti sunmaktayız. Bu, yaptığımız işe olan güvenimizin ve aynı zamanda müşteri memnuniyetine verdiğimiz değerin bir göstergesidir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir