Bahçe Sulama Sistemleri

Bahçe Sulama Sistemleri; Bahçenizin tasarım aşamasında bitki ve çiçek yetiştirmek, büyük bahçelerde belli bölgeleri ağaçlandırmak gibi unsurlar tercihe bağlı seçenekler arasında. Fakat bunlar bahçenizde olmasa bile, muhakkak çimlendirilmiş bir bahçe dekorasyonu uygulaması gerekiyor. Böylece hem canlı bir yaşam alanı oluşturulmuş olacak hem de temiz ve bakımlı bir açık alana sahip olacaksınız. Bahçe zeminlerinde toprak yollar, taş kısımlar ve hatta bazen beton döşenmiş alanlar olması muhtemel. Ama ağırlıklı olarak rulo çimlerle kapatılmış zeminler tercih edilmektedir. Ayrıca bitkilerle dekorasyonu tamamlamak da tercih edilen uygulamalar arasında yerini alıyor.

Çimlerin üzerinde sakin bir gün geçirmek, ailenizle bir doğa havası yaşamak ve çocuklarınız için evinizin hemen önünde bir park havası oluşturmak vazgeçilmez zevkleriniz arasında yerini alacak. Bunun için her şeyden önce; bakımlı ve canlı bir çimlendirme sistemine sahip olmanız şart. Ayrıca görselliği tamamlaması ve bahçenizde daha sağlıklı bir atmosfer oluşturması bakımından çeşitli bitkilerle ve hatta ağaçlarla da bezenmeli.

Bahçenizin dekorasyon ve tasarım aşamasında iskelet yapının unsurlarından biri de bahçe sulama sistemleridir. Fakat çim döşemeli bir bahçeniz ve hatta ağaçlarınız varsa; fakat hala evden çekilen hortumlarla sulama yapıyorsanız, bahçe sulama sistemlerine geçmenizin vakti gelmiş demektir.

Bu sistem; hem daha modern bir bahçe tasarımı sunarken hem de daha ekonomik ve kullanımı kolay bir sulama imkanı sağlayacaktır. Bahçenizdeki yeşil alanları, bütçenizi zorlamadan ve zamandan tasarruf ederek sürekli canlı tutmak için sulama sistemi seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Yeni teknolojik ekipmanların mümkün kıldığı kolaylıklar arasında, zahmetsiz bir bahçe sulama sistemi yer almaktadır. Bu sistemler, otomatik sulama sistemleri olarak da adlandırılmaktadır.

Bahçe Sulama Sistemleri Nasıl Uygulanır?

Bahçe sulama işlemi basit görünen fakat incelik gerektiren bir işlemdir. Sulama zamanının doğru belirlenmesi ve uygulanacak alandaki bitkilere uygun miktarlarda sulanması önem teşkil etmektedir. Sulama işlemini yerine getirecek mekanizmaların kurulumu için de tüm şartlar değerlendirilmeli ve en uygun yöntem tercih edilmelidir. Böylece bahçenize en faydalı olacak ve aynı zamanda bütçenize zarar vermeyecek yöntem belirlenmelidir.

Öncelikle sistemin kurulacağı mekan ve içerdiği organizmaların niteliği belirlenir. Her sulama sisteminin kendine özgü bir takım kurulum adımları mevcuttur. Sebze- meyve yetiştirilecek bahçelerde tercih edilen sistemle, çimlendirilmiş alanların periyodik sulanmasını gerçekleştirecek sistem farklı olmaktadır. Ayrıca bahçenin ebadının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Uygulanacak sistem belirlendikten sonra ek materyaller de belirlenir. Bunlara örnek olarak; ne tür bir zamanlayıcı kullanılacağı gösterilebilir.

Tüm bu aşamaların belirlenmesinde bahçenin eğimli ya da düz bir alan olup olmaması da dikkate alınması gereken unsurlar arasındadır. Örneğin damla sulama sistemi uygulanacak alanın eğimli olması; fazla basınç gerektirmeyeceğinden daha kolay bir kullanım sunarken, düz arazilerde basınçlı bir sulama sistemi gerekebilir.

Bahçe Sulama Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde bahçe sulama yöntemleri çeşitlilik arz etmektedir. Her alana uygun sistemler mevcut. Bu sistemlerin ortak özelliklerine bakacak olursak;

 • Ekonomik bir kullanım sunması
 • Zaman ve iş gücü tasarrufu sağlaması
 • Sulama miktarını gerekli ölçüde belirlemesi
 • Sulama zamanının bitkilerin ihtiyacına göre ayarlanabilmesi
 • Suyun basınç miktarının belirlenebilmesi
 • Bahçenin her zaman bakımlı olmasına olanak tanıması

Birçok avantajı bulunan modern sulama sistemleri her geçen gün daha geniş bir kullanım alanı bulmakta. Ufak bahçelerden tarım alanlarına kadar uygulanabilen bu sistemleri şu başlıklar altında toplayabiliriz:

 • Zaman Ayarlı Sulama Sistemleri
 • Kademeli Sulama Sistemleri
 • Yağmurlama Yöntemi
 • Damla Sulama Sistemleri
 • Sızdırma Sulama Yöntemi
 • Tarımsal Sulama Sistemleri
 • Terleyen Boru – Ekolojik Sulama Sistemleri
 • Fıskiyeli Sulama Sistemleri

Bu sistemlerden en çok kullanılanlar; çimlendirilmiş alanlar için fıskiyeli/spreyli sulama sitemleri ile bitkiler için uygun olan damla sulama sistemleridir. Bahçenize en uygun yöntemi uygulamak için uzman ekibimizle iletişime geçin.

NK PEYZAJ Bahçe Sulama Yöntemleri

Bahçe bakım ünitesinin en önemli süreçlerinden biri de bahçeniniz belirli aralıklarla sulanmasıdır. Bunun için kullanılan eski tip hortumlarla sulama yöntemi artık yerini modern sistemlere bırakmış durumda. Fıskiye sulama sistemi, yağmurlama yöntemi, damla sulama yöntemi, kademeli sulama, zaman ayarlı sulama gibi pek çok otomatik sistem sayesinde bu işi eskisine nazaran daha pratik bir şekilde çözmüş olacaksınız.

Bahçe bakımı ve düzenlemesi sürekli güncelleme gerektiren bir durum. Her zaman bakımlı ve yeşil bir bahçeye sahip olabilmeniz için, bahçenizin ihtiyacı olan hizmeti sunmak durumundasınız. Sadece çim kaplanmış alanlardan, çiçeklerle donatılmış hatta ağaçlandırma bulunan geniş alanlara kadar bir bahçenin en büyük ihtiyacı, düzenli periyotlarda sulanmasıdır. Fakat bu zaman alan ve emek isteyen bir iştir. Ayrıca gereğinden fazla nemlendirmek de bahçenin zarar görmesine ve tüm organizmanın yanmasına sebep olabilir. İşte bu sistemlerin en büyük getirilerinden biri de; su miktarını ayarlayarak gerekli hizmeti sunabilmesidir.

Firmamız, bahçenize dilediğiniz sulama yöntemlerinden birinin kurulumunu yapmaktadır. Kurulum sonrasında periyodik aralıklarda sistem bakım hizmeti de vererek bahçenizin canlı tutulmasında herhangi bir aksama olmamasını sağlamaktadır. En yeni yöntemlerden en basit kurgulara kadar, her türlü sulama sistemini bahçenize en uygun şekilde uygulamak için işi uzman ekibimize bırakın.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir