Bahçe Işıklandırma

Bahçe ışıklandırma düzenlemesi; zemine yapılacak uygulamaların ve göze hitap eden dekoratif unsurların yanında, mekanın ihtiyaçlarına yönelik dokunuşları da kapsamaktadır. Bunu özetlemek gerekirse, koruyucu duvarlar ya da bahçenizi çevreleyen çitler, gerekli alanlara döşenecek her türlü tesisat ve tabi ki bahçenizi her saat kullanmanıza imkan verecek olan ışıklandırma sistemi.

Bahçenizin ışıklandırılması sadece aydınlatma amacına hizmet eden bir unsur olarak sınırlandırılamaz. Burada aydınlatma ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda oluşturulan mekana uygun bir ışıklandırma sistemi tercih edilmelidir. Çünkü mekan aydınlatıcıları hem işlevsel hem de görsel bir hizmet sunmaktadır. Kullanım kolaylığı sağlarken bir yandan da bahçeniz için tercih edilen dekorasyona ek bir aksesuar olarak düşünülmeli ve mekanın karakteri göz önünde bulundurulmalıdır.

Dış Mekan Aydınlatma

Yaşadığımız kapalı alanların aydınlatılması kadar dış mekanların aydınlatılması da bir ihtiyaç. Bunu yaparken tüm hava koşullarına ve aydınlatılacak alanın genişliğine uygun olarak en verimli yöntemler tercih edilmelidir. Ayrıca göze hitap eden seçeneklerin yanında, bütçeyi zorlamayacak ekonomik tasarımlar da düşünülmelidir. En ekonomik tercihlerden en yüksek verimi almak için iyi hesaplanmış ve iyi düşünülmüş bir sistem üretimi gerekli.

Tabi ki, her alanın aydınlatılmasında ihtiyaç duyulan enerji seviyesi farklıdır. Bu noktada genellikle, alanın genişliği ve kompakt bir mekan olup olmaması belirleyici olmaktadır. Burada asıl amaç; en geniş ve karmaşık alanların en uygun şekilde aydınlatılmasını sağlamak.

Bahçe Işıklandırma Seçenekleri

Bahçeniz; ana tasarım planına uygun bir ışıklandırmaya ihtiyaç duyacaktır. Tabi ki; yine kişisel zevkleri ön planda tutan ve uygulama alanına en verimli hizmeti sunan bir tercih yapmak yerinde olacaktır. Klasik ve merkezi aydınlatma uygulamalarının yanında pek çok alternatif aydınlatma sistemi de mevcut. Zemin ya da duvara monte edilmiş apliklerden, ağaç ışıklandırma yöntemlerine kadar farklı aydınlatma fikirleri üretilebilir.

Bahçede küçük bir havuz ya da gölet mevcutsa bu alanların çevresi aydınlatma mekanları olarak tercih edilebilir. Led lambalar, fener tasarımları ve sarkıt lambalar da uygulanabilecek seçenekler arasında… Günümüzde, evlerde bile kullanım alanı bulan led şeritler de bahçenin duvarlarına monte edilerek aydınlık alanlar oluşturmak mümkün. Çardaklı bir bahçe tasarımında, lamba çeşitlerinin kullanılacağı mekanlardan biri mutlaka bu nokta olacaktır. Çünkü böyle belirgin kısımların aydınlatılmasının, bahçenin genelinde şık bir görsellik sunacağı kesin. Ayrıca yine led şeritlerle bir çok alan yüzeyine uygulama yapılarak, aydınlık bir bahçeye sahip olmak mümkün.

Bahçe Aydınlatma Aplikleri

Aplikler duvara monte edilerek mekanı ışıklandırma amacıyla kullanılır. Çoğunlukla siperlikli olarak karşımıza çıkan aplikler iç ve dış mekan aydınlatmalarında çokça tercih edilen seçeneklerden biri. Fakat aplik değince monoton bir dizayn düşünülmemelidir. Çünkü çok farklı tasarımlara sahip bir aydınlatma sisteminden bahsediyoruz. Tek lambalı apliklerden, çok kollu apliklere kadar birçok farklı türü mevcut. Dış mekan uygulamalarında, tüm dış etkenlere karşı korumalı modellerle güvenilir bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu aydınlatma seçeneğinin kısa mesafelerin ışıklandırılmasında fayda sağladığı unutulmamalıdır.

Aplikler, derinlik verilmiş kısımlarda daha iyi bir performans gösteriyor. Genellikle aydınlatma desteği olarak kullanılmasının yanında tek başına geniş bir alan aydınlatmasında tercih edilmesi doğru olmaz. Doğru bir ışıklandırma sisteminin yanında görsel bir unsur ve yardımcı eleman olarak düşünülmesi daha yerinde olacaktır.

Bahçe Aydınlatma Direkleri

Zemin ve duvara monte edilen led ampullerin yanında daha büyük alanların aydınlatma ihtiyacını karşılamak için yerden yüksek bir aydınlatma modeli tercih edilmelidir. Buna en güzel örnek; aydınlatma direkleri… Geniş bir alana sahipseniz ve bu alanın her karesini eşit bir yayılımla aydınlatmak istiyorsanız, belli aralıklarla yerleştirilecek aydınlatma direkleri doğru bir seçenek olacaktır.

Aydınlatma direkleri; geniş alanların ışıklandırılmasında yüksek bir performans gösteriyor. Tabi, aydınlatma direklerinin de çeşitli modellerde olabileceği unutulmamalıdır. Sokak lambalarından daha alçak boyutlarda ve daha estetik bir görünümde olan aydınlatma direkleri, her türlü alanla uyumlu bir görsellik sağlamakta aynı zamanda farklı renk ve desenlerde geniş bir yelpaze sunmaktadır.

NK PEYZAJ Bahçe Aydınlatma Fikirleri 

Nk Peyzaj Şirketimiz bahçe tasarımının aklınıza gelebilecek her noktasında üstün bir performans kalitesi ile hizmet sunmaya devam ediyor. Dış mekanlara usta bir dokunuş yaparken aynı zamanda zevklerinize özel bir ihtimam göstermekteyiz.

Bahçenizin tam bir yaşam alanına dönüşmesi için dekorasyon ve aksesuarlar arasında en önemli unsurlardan biri; bahçenizin aydınlatma sistemidir. Burada yine mekanın tüm karakteristiği ve alanın genişliği baz alınırken, aynı zamanda göz zevkinize hitap edecek seçenekler sunmaktayız.

Klasik ve hazır uygulamalarla bahçenize en uygun aydınlatma yöntemini seçebilirsiniz. Fakat sadece bu kadar değil! Kendi alanınıza tamamen sizi yansıtan ve ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi karşılayabilecek her türlü aydınlatma fikrinizi, eşsiz bir tasarım haline getirebiliriz. Talebiniz doğrultusunda bahçenize en uygun aydınlatma sistemini kurguluyoruz. Burada yine zevkler ve işlevsellik anlayışı ile hareket etmekteyiz. En doğru seçim her zaman, en verimli olanın aynı zamanda en şık tasarıma denk düşmesidir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir